QLD North vs South Challenge Teams and Host Club Announced

by jgrey

The third annual Bowls Queensland North versus South Challenge will be held at the Mossman Memorial Bowls Club on October 31 and November 1, 2020.

The first two years of the event held in Townsville were a resounding success and gained much interest throughout Queensland and Australia.

This year’s Challenge will encompass many of the State’s finest players including multiple World Champions Lynsey Clarke and Aron Sherriff along with Australian Jackaroos Chloe Stewart and Barrie Lester.

Players will travel from many parts of QLD including Cairns, Mareeba, Silkwood, South Johnstone, Noorla, Townsville, Ingham, Mackay, Monto, Yeppoon, Tansey, Bundaberg, Maryborough, Mt Isa, Dalby, Roma, Cunnamulla, Pomona, Toowoomba, Brisbane, Gold Coast and Sunshine Coast.

The format for this event will be: Men’s and Women’s teams, 12 players per team, 3 rinks of fours, 3 test series of 21 ends in each game, two games Saturday (1pm and 5pm) and one game Sunday at 9:00am.

Queensland selectors will be in attendance during the series searching for new talent.

Thank you to sponsors of this event: Douglas Shire Council, Exodas Transport, Mossman Memorial Bowls Club, Tropical Far North QLD Men’s and Ladies Districts.

Selected Teams:

Women – South
Team 1: Julie Allen-Best, Isabella Lawson, Emma Spicer, Chloe Stewart
Team 2: Wila Permpoon, Jannah Dymnycz, Natasha Jones, Lynsey Clarke
Team 3: Jacinta Weier, Janet Healey, Karen Goldsworthy, Bolivia Millerick
Manager: Maria Rigby

Women – North
Team 1: Aymee Bellert, Jenny Hansen, Wendy Jones, Faye Clarke
Team 2: Kate Leverton, Carmen Cobb, Robyn McAnelly, Sue Brady
Team 3: Denise Charman, Adele Pershouse, Bronwyn Torrens, Dealia Walsh
Manager: Kay O’Sullivan

Men – South
Team 1: Chris Rosanes, Scott DeJongh-Fitzpatrick, Barrie Lester, Aron Sherriff
Team 2: Jayden Cottell, Nick Cahill, Matthew Lucas, Jamie Anderson
Team 3: Bradley Lawson, Ben Walsh, Jacob Nelson, Des Cann jnr
Manager: John Newell

Men – North
Team 1: Mark Edwards, Kevin Deegan, Steve Mottin, Ben Cribbin
Team 2: Ray Kurtz, Stephen Savage, Robert Hammond, Anthony Williams
Team 3: Tim Smith, Rick Brain, Frank Pallanza, Alex Murtagh
Manager: Ron Mitchell

Click here to go to the North vs South event page

View North Team details pdf

View South Team details pdf

Sponsor Links: